Ogólnie można przyjąć podział deski podłogowej na dwa rodzaje:
- deska podłogowa z drewna litego, jednorodna
- deska warstwowa
Deska warstwowa stanowi niejednolity materiał składający się przeważnie z 2 warstw, podkładu i drewnianego obłogu grubości 2-3mm, sklejonych (sprasowanych) ciśnieniowo. Podstawową zaletą (choć też nie zawsze) jest niska cena. Typowy przykład to tzw. panel podłogowy.
Jednak nic nie przebije jednorodnej podłogi z litego drewna czyli klasycznej deski podłogowej. Tak jeśli chodzi o długowieczność użytkowania (kilkaset lat), jak i zwykłą odporność na drobne domowe awarie typu pęknięty grzejnik - po drobnym remoncie podłoga pozostanie w dobrym stanie. Natomiast napuchnięte panele podłogowe są do wymiany.
Pozostaje jeszcze podział na drewno krajowe i egzotyczne. Nie zagłębiając się w temat stwierdzam tylko fakt (na podstawie doświadczeń swoich ale i innych osób układających lite podłogi drewniane) że czasem bez wyraźnej przyczyny podłoga z drewna egzotycznego dobrze nie wychodzi - po końcowym polakierowaniu. Może to się wiązać z tym, że niektóre gatunki drewna egzotycznego są oleiste, mają inna strukturę i dorastają i funkcjonują w innych warunkach wilgotnościowych. Meble wykonane z litego drewna egzotycznego przeważnie źle znoszą mniejszą wilgotność naszego klimatu.
Osobny temat to fakt, że im dłuższe elementy drewniane, tym bardziej na podłodze pracują, drewno podlega naprężeniom wewnętrznym. Aby to zniwelować stosuje się na spodniej stronie desek podcięcia przecinające włókna. Mimo tego na podłużnych krawędziach łączonych desek mogą, zwłaszcza z czasem, powstawać drobne szpary. Dlatego niektórzy producenci deski proponują "chytrówkę" w postaci wykonania lekkiego sfazowania podłużnej krawędzi deski - ewentualna przyszła szpara będzie mniej widoczna. Tak mniej więcej wyglądają możliwości podłogowe z litego drewna.
Klasyczny parkiet składający się z drobniejszych elementów, bezpieczniejszych ze względu na możliwość wystąpienia szpar - krótsze elementy mniej pracują podlegając mniejszym naprężeniom. Deska podłogowa, dłuższa, wymagająca baczniejszego pilnowania w miarę stałej wilgotności w pomieszczeniach ±50%. Oczywiście dodatkowo musimy tez wybrać miedzy najpopularniejszymi krajowymi gatunkami drewna (twarde liściaste) dębem, czy jesionem, a drewnem egzotycznym.